Karadağ Gezi Notları

Eski Yugoslavya’nın 6 cumhuriyetinden biri olan Karadağ Balkanlar’da yer almakta. Geçmişte Venedik Cumhuriyeti’nin himayesinde yer alan Karadağ bir süre de Osmanlı himayesinde yer almıştır. Yugoslavya dağıldıktan sonra Sırbistan-Karadağ olarak yeni bir devlet kurulmuştur.

Bundan 3 yıl sonra ise referandumla Karadağ bağımsızlığını ilan etmiştir. Balkanlar’ın küçük ve şirin bir ülkesidir. Özellikle turizm ülkesi olarak anılır. Karadağ’ı kısa bir şekilde tanıttıktan sonra gezi notlarına geçelim.

Karadağ’a THY ile uçtuk. İstanbul – Podgorica yolculuğu yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Podgorica havalimanı gerçekten çok küçük ve buraya gelen yolcu sayısının da az olduğunu gördük. Pasaport kontrolünden sonra yolcu getiren taksi ile 6 euro ya Herceg Novi ye gitmek üzere otobüs garına gittik. Buradan kişi başı 9 euro +1 euroluk bagaj ücreti ile Herceg Novi’ye ulaştık.

HERCEG NOVİ

Yolculuk yaklaşık 3 saat sürdü. İner inmez kalacağımız küçük ama şirin Apartments Pavlovic e gittik. Burası pansiyonlar ile dolu bir bölge. Keza Karadağ’ın hemen hemen her yerinde bu tip pansiyonları görmeniz mümkün. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra buranın en önemli figürü olan Stari Grad (Old Town) yani Eski Şehire gittik.

Stari Grad (Old Town) : Küçük bir kolonyal yer olan bu tarihi yeri çok büyük olmadığı için adım adım gezdik. Yaklaşık 20-30 dakikada turu tamamladık. İçeride bir kilise mevcut.

Kanlı Kule : Ayrıca 2000 Osmanlı askerinin savaş sırasında öldüğü Kanlı Kula yani Kanlı Kuleyi de gezdik.
Kanlı Kule gezisinden sonra yemek için sahile indik. Sahilde Konoba adlı balık lokantasında yemeğimizi yedik. Ucuz ve lezzetli bir yer. Balık çorbası, Girice ve dondurma dan oluşan menüye 5 euro verdik. Çok ucuz ve fiyat performans oranı çok yüksekti.

Sahilde biraz turladıktan sonra otele gittik. Nitekim programımızda buraya bir gün ayırmıştık. Sabah eşyalarımızı alıp Budvaya gitmek üzere yola çıktık. Toplamda 5 euro gidiş bileti + 1 euro bagaj ücreti ödeyerek otobüse bindik. Feribotla birlikte toplam 1-1.30 saat civarı sürdü. İner inmez kendimizi Budva’nın ünlü sahillerine attık.

 BUDVA

 İsmi Yunanca Bous (öküz) dan gelen Budva 2500 yıllık bir tarihe sahip. Geçmişte 1 yıl gibi kısa bir süre Osmanlı toprakları içerisinde de yer alan Budva bu açıdan bizim içinde farklı bir öneme sahip. Şehir uzun bir süre Venediklilerin elinde kaldığından Venedik etkisini ve mimarisini her yerde görebilirsiniz.

Karadağ’ın en önemli seyahat noktası olan Budva güzel sahilleri ve renkli gece hayatıyla ünlü. Yılda 700.000 den fazla turist burayı ziyaret ediyor. Ağırlıklı olarak Avrupalı ve Rus turistlerin uğrak noktası konumunda. Aynı zamanda Sırbistan’a da sınır olduğundan Sırpların da en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında gelmekte. Budva İtalyanların da en çok tercih ettiği turizm noktalarından biri. Budva Yugoslavya zamanında da eğlencenin merkezi konumundaymış.
Budva’da gezilecek önemli yerlerin başında sahilleri ve Stari Grad gelmekte.

Stari Grad (Old Town) : Tipik Ortaçağ kentlerine özgü surlarla çevrili olan Eski Şehir; dar sokakları, muhteşem mimarisi ve labirenti andıran yapısıyla küçük ama çok güzel bir gezi noktası. 1979 yılında depremde büyük bir bölümü yıkılmış olsa da restore edilerek eski özgün ruhuna kavuşturulmuş. Surların etrafı gözetleme kuleleri ile çevrili. Etrafı kafeler ve hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu. Ayrıca 3 adet kilise bulunmakta. Venedik stili pencere ve kapılar ayrı bir güzelliğe sahip.

Budva Citadel : Eski kentin güney kısmında yer alan bu bölgede güzel bir kütüphane ve müze bulunmakta. Ayrıca burada bulunan müthiş manzaralı restaurant ta yemek yemeyi de unutmayın derim. Fiyatlar biraz tuzlu olsa da çok güzel bir mekan.

Budva sahilde gezerken tur firmalarını bir göz gezdirelim istedik. Fiyatları görünce ucuzluğuna şaşırdık. Örnek olarak Arnavutluk turu 25 Euro, Dubrovnik Turu 20 euro, Bosna Turu 25 Euro (Mostar da dahil olursa 40 euro). Fiyatları bu kadar uygun görünce Arnavutluk turunu alıp 1 ülke ve bir yer daha görelim diyerek tur biletini aldık.

Bir sonraki gezide görüşmek dileğiyle.

Not : Resimlerin ve yazının izinsiz kullanılması halinde yasal haklarımı kullanacağımı bildiririm.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.